کنترل دورریز نان با تولید صنعتی

4/آبان/1398 اخبار بدون دیدگاه


کنترل دورریز نان با تولید صنعتی : مصرف نان صنعتی باید فرهنگ سازی شود . همواره بحث استفاده از نان صنعتی در استان زنجان مطرح بوده ولی این روند کش وقوس های فراوانی داشته و فرهنگسازی نشدن آن روند اقبال عمومی به استفاده از نان های صنعتی را کند کرده است .

 

مصرف نان صنعتی باید فرهنگ سازی شود

 

همواره بحث دور ریز و پرت نان به عنوان یک چالش مهم و اساسی مطرح بوده و سالانه بخش زیادی از نان تولیدی در کشور به هدر رفته است، در کنار هدر رفت نان مسائل بهداشتی در زمینه پخت نان سنتی نیز وجود داشته و باعث شده طی سال های اخیر متولیان امر توجه به توسعه پخت نان صنعتی را به عنوان یک اصل مهم در برنامه ریزی ها مطرح کنند.

نان در سفره ما ایرانی ها رایج است که حتما باید باشد و خانواده ها علاقه و میل زیادی به خوردن غذا با نان دارند. از قدیم الایام نیز این ضرب المثل بوده که نان برکت سفره است و اگر به روی زمین نان ریخته شد باید آن را جمع می کنیم چرا که برای تولید آن زحمات زیادی کشیده شده است.

امروز استفاده بهینه از نان نیازمند این است که پخت صحیح آن مورد توجه قرار گیرد و نانی که  استفاده می کنیم و خمیر مایه آن آرد بایداز نظر کارشناسی و بهداشتی شرایط لازم برای پخت را داشته باشد.شرکت توس ماشین در جهت توسعه فرهنگ استفاده از نان صنعتی به طراحی و ساخت خط تولید نان صنعتی پرداخته است.

 

فعالیت هزار و ۵۵۰ واحد نانوایی در سطح استان زنجان

 

مدیر عامل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان زنجان در گفتگو با خبرنگاران از فعالیت هزار و ۵۵۰ واحد نانوایی در سطح استان زنجان خبر داد و گفت: از این تعداد هزار و ۱۰۰ واحد نانوایی یارانه بگیر و ۴۵۰ واحد نانوایی آزاد پز هستند.

رسول منصوری با اعلام اینکه نظارت جدی و مستمر بر فعالیت و کیفیت پخت آنها صورت می گیرد، گفت: شرکت غله درصدد این است که کلیه نیاز نان استان زنجان را به صورت نان صنعتی تامین کند.

منصوری با بیان اینکه در استان زنجان نانوایی هایی که به صورت نان صنعتی فعالیت کنند بسیار محدود است، گفت: در استان زنجان ۳۵کارگاه در حوزه نان صنعتی فعالیت می کنند.

در روش پخت صنعتی نان از گرمای مستقیم استفاده نشده و محصول با گرمای غیرمستقیم پخت می‌شود که این روش باعث کاهش ضایعات نان می‌شود
منصوری تاکید کرد: ۴ واحد صنعتی در استان زنجان، سه واحد در شهرستاها و یک کارخانه در روستای یوسف آباد در ۳۰ کیلومتری استان زنجان فعالیت می کنند.

 

فعالیت یک کارخانه تولید نان صنعتی

 

وی از فعالیت یک کارخانه تولید نان صنعتی در شهرستان سلطانیه خبر داد و گفت: این کار خانه در تولید نان حجیم، باگت و نان های دیگر فعالیت می کند.

منصوری افزود: در روش پخت صنعتی نان از گرمای مستقیم برای پخت نان استفاده نشده و محصول با گرمای غیرمستقیم پخت می‌شود که این روش باعث کاهش ضایعات نان می‌شود و بسیار به ‌صرفه خواهد بود.

مدیر عامل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان زنجان گفت: در استان چند کارگاه دیگر هم در تولید نان باگت و نان ساندویچ  فعالیت می کنند.

 

کمیته پایش نان در زنجان راه اندازی شده است

 

منصوری با بیان اینکه باید فضای پخت نان استاندارد باشد، افزود: در گذشته و در سیستم نوین شکل ساختمان برای پخت نان مد نظردستگاههای اجرایی ذیربط نبود ولی امروز در سیستم مدرن باید فضای پخت نان ۱۲ متر باشد و از سال ۹۲ نیز کمیته پایش راه اندازی شده است.

وی تصریح کرد: در جلسات کمیته نظارت تخصصی، تعیین شده که فضا برای پخت نان سنگک ۸ متر زیر بنا داشته باشد و مشتریان به راحتی بتوانند در آنجا تردد کنند و تمام الزامات لازم از نظر بهداشتی برای پخت نان فراهم شود.

وی به کیفیت نان تولیدی در استان زنجان اشاره کرد و گفت: براساس ارزیابی انجام گرفته از سوی شرکت غله، زنجان در بین ۳۱ استان کشور در کیفیت تولید نان رتبه برتر را کسب کرده است.

مدیر عامل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان زنجان تصریح کرد: زنجان همین طور در نان تافتون، سنگک و لواش رتبه اول و دوم را کسب کرد.

همچنین یک تولید کننده نان صنعتی در گفتگو با خبرنگاران گفت: متاسفانه در زمینه مصرف نان صنعتی فرهنگ سازی وجود ندارد و مردم با این نان آشنا نیستند ولی این نان ها کیفیت و نظارت بهداشتی خاصی را دارند.

مجتبی بریری با بیان اینکه مصرف نان صنعتی در جامعه فرهنگسازی نشده است، گفت: در سوپر مارکت ها نان های سنتی بدون نظارت به مردم به فروش می رسد وهیچ  گونه کنترلی برای این نان ها وجود ندارد.

بریری افزود: تنها راه نجات نان ایران تولید نان صنعتی است چرا که نان صنعتی کیفیت خوبی دارد و نان صنعتی نان فانتزی نیست.

 

چالش های مهم در تولید نان صنعتی

وی گفت: آشنا نبودن مردم با نان صنعتی، تبلیغ نشدن مصرف نان صنعتی و  نبود فرهنگ سازی چالش های مهم در تولید نان صنعتی است.

 

نان صنعتی به صورت علمی تولید می شود

 

این تولید کننده نان های صنعتی گفت: نان صنعتی به صورت علمی تولید می شود و طرز پخت و تولید آن با تولید نان سنتی بسیار فرق می کند، چرا که در نان سنتی آرد را با آب مخلوط می کنند و نبود کنترل و نظارت باعث می شود نان بسوزد و تکنولوژی علمی در تولید نان سنتی انجام نمی شود.

 

تبدیل مصرف نان سنتی به نان صنعتی

 

تبدیل مصرف نان سنتی به نان صنعتی باید توسط رسانه ها فرهنگ سازی شود و باید در این زمینه برنامه ریزی جامع و هدفمند صورت بگیرد
بریری افزود: نان های صنعتی ماندگاری زیاد و بیش از ۷ روزتاریخ مصرف دارند. همچنین برای تولید نان های صنعتی هر هفته عملیات تمیز کاری و ضد عفونی کردن دستگاه ها انجام می شود تا باکتری وارد دستگاه نشود.

وی ابراز کرد: تبدیل مصرف نان سنتی به نان صنعتی باید توسط رسانه ها فرهنگ سازی شود ولی با توجه به اینکه حمایتی از نان های صنعتی انجام نمی شود بحث استفاده از نان صنعتی مغفول مانده است و باید در این زمینه برنامه ریزی جامع و هدفمند صورت بگیرد.

این تولید کننده نان صنعتی گفت: نان باگت، هات داگ، پیراشکی، نان لایه ای، نان سنتی، نان چایی سنگگی، نان حجیم و نان خشک و تست در این کارخانه ها تولید می شود.

 

شهروندان زنجانی اقبال چندانی به  استفاده نان صنعتی نشان نمی دهند

 

یک مغازه دار در شهر زنجان نیز با بیان اینکه روزانه در حد سه تا چهار بسته فروش نان صنعتی دارد، گفت: شهروندان زنجانی اقبال چندانی به  استفاده نان صنعتی
هر چند نان های صنعتی دارای ماندگاری زیاد و برخی مزایا هستند ولی هنوز در سبد غذایی شهروندان زنجانی ورود پیدا نکرده است
نشان نمی دهند و بیشتر از نان های سنتی استفاده می کنند.

احمدی افزود: هر چند نان های صنعتی دارای ماندگاری زیاد و برخی مزایا هستند ولی نبود فرهنگ سازی و همچنین وجود سبک غذایی خاص باعث شده نان های صنعتی هنوز نتوانند در سبد غذایی شهروندان زنجانی ورود پیدا کنند.

با تولید نان صنعتی و فرهنگ سازی مصرف آن می‌توان از ضایعات نان جلوگیری کرد و زمینه‌های افزایش صادرات آرد و گندم را در آینده نزدیک داشت و همچنین کنترل بهتر قیمت محصول و رقابتی بودن آن از مزایای تولید نان صنعتی است که این امر سبب ساماندهی پخت نان می‌شود.

منبع: مهرنیوز

معرفی ماشین آلات خط تولید نان

لیست برخی از ماشین آلات صنایع آردی که شرکت توس ماشین تولید می کند به شرح ذیل می باشد:

 

شرکت ساخت ماشین آلات صنایع آردی

شرکت توس ماشین متخصص و طراح ماشین آلات صنایع غذایی آردی از جمله  دستگاه میکسر 500Z کیلویی، کانوایر 101 ،  قالب نان،تولید کننده واگن حمل محصول می باشد، ما انواع مختلفی از قالب نان را طراحی و تولید کرده ایم،برای خرید و اطلاع از قیمت محصولات کافیست با ما تماس بگیرید.

09123194549

برچسب ها: نان صنعتی ساخت ماشین آلات صنایع آردی ساخت قالب نان ساخت خط توید نان صنعتی توس ماشین خط تولید نان صنعتی کنترل دورریز نان با تولید صنعتیدیدگاه
دیدگاه شما :