ماشین آلات خط تولید کلوچه

20/آبان/1398 مقالات بدون دیدگاه

ماشین آلات خط تولید کلوچه : برای تولید کلوچه ابتدا خمیر مورد نظر را درون میکسر می ریزند و درنهایت بعد ازآماده شده خمیر مواد را به داخل دستگاه کلوچه زن می ریزند که این دستگاه دارای نوع تک نازله تا هشت نازله م یباشد. در تولید کلوچه به دلیل سفت بودن خمیر میتتوان بدون استفاده از سینی و با استفاده از فوتونلی عمل پخت کلوچه را انجام داد که این روش پر هزینه ولی پیوسته و با صرف هتر است ولی به فضای زیادی نیاز دارد. پس از پخته شدن، کلوچه ها را در صورت تمایل روکش شکلات می دهند و بلافاصله وارد سردخانه تونلی می نمایند تا روکش شکلات سخت شود سپس کلوچه ها را خنک و بسته بندی می کنند.

ماشین آلات خط تولید کلوچه

دستگاه میکسر

یکی از مهم ترین دستگاه خط تولید کلوچه دستگاه میکسر که کار عمل آوری خمیر را به عهده دارد. خمیر در واقع پایه کار یک کلوچه خوشمزه است.

دستگاه کلوچه زن

در این دستگاه ابتدا از دو مخزن خمیر و مربا همزمان هر دو به مقدار تنظیم شده ریزش می کنند و بر روی تسمه نقاله می افتد بعد توسط چند بازو که بر روی کلوچه ها عبور می کنند باعث می شوند که گلوله های خمیر پهن شوند. البته در دستگا ه های هشت نازله عمل پهن کردن گلوله های خمیرتوسط ابزار سوپاپ مانندی که به اندازه یک کلوچه معمولی سرشان پهن است صورت میگیرد این ابزار با فاصله زمانی حدود یک ثانیه پایین و بالا می روند و باعث میشوند که در هنگام پایین آمدن سر این ابزار به گلوله برخورد کرده و آنها را پهن نماید.

شاید شیرینی هایی را دیده باشید که مغزشان از کناره ها قابل دیدن است. برای تولید این نوع شیرینی ها از دستگاه کلوچه ساز هشت نازله استفاده می شود. بدین صورت که دستگاه برش دهنده سیمی را از کار انداخته و اجازه می دهند که خمیر به صورت رول از دستگاه بیرون آید سپس ابزارهای پهن کننده را از کار انداخته و به جای آن کاترهایی را که مانند پهن کننده بالا و پایین م یشوند به کار انداخت بدین ترتیب محصول بریده شده و پس از پخت تا حدودی مغز آنها مشخص است.

 

میکسر شکلات

کلوچه ها به کار میرود که دارای یک الکتروموتور برای تامین نیروی همزن می باشد و در قسمت پایین دستگاه برای تخلیه شکلات مایع یک خروجی نصب گردیده است.

 

دستگاه اینروبر

در برخی از کارخانجات برای تنوع تولید و همچنین بالا بردن کیفیت محصول از دستگاه های جانبی استفاده می کنند که یکی از این دستگاه ها اینروبر( دستگاه روکش زن شکلات ) است. در این دستگاه کلوچه ها روی یک نقاله سیمی که دارای سیم های بسیار نازک می باشد قرار می گیرند در ضمن جنس این سیمها از استیل ضد زنگ می باشد. یک ظرف در زیر نقاله برای جمع آوری مواد پوشش دهنده(شکلات مایع) که از روی کلوچه ها به پایین ریخته شده نصب می شود و از طریق قاعده پوشش دادن صورت می گیرد.

در این صورت با یک غلتک زیریت مواد پوشش دهنده از داخل نقاله سیمی عبور می کنند. مقدار اضافی مواد پوشش دهنده به وسیله یک دمنده هوا گرفته می شود. همچنین باعث تمیزی سطح محصول می شود. وسیله هایی مانند دیسک، غلتک یا سیم برای دکوراسیون یا آرایش مورد دلخواه سطح کلوچه استفاده می شود. در واقع این دستگاه نوعی آبشار شکلات است که اضافه آن پس از گذشتن از نقاله سیمی دوباره مورد استفاده قرار می گیرد.

 

سردخانه تونلی

برای اینکه شکلات مایع را بر روی کلوچه ثایت نگه دارند و از حالت مایع به جامد تبدیل شود دمای ماده پوشاننده به وسیله عبور دادن از یک تونل سرکننده کاهش می دهند . برای سرد کردن سریع محصول آن را از یک قسمت که دمای آن در قسمتهای مختلف تفاوت دارد عبور میدهند اما از سرد شدن بیش از اندازه باید جلوگیری گردد تا در سطح محصول بلور تشکیل نشود. ضخامت پوشش دهنده، به وسیله دمای کلوچه و پوشش دهنده، سرعت هوا در دمنده هوا و میزان سرمایش کنترل می گردد.

دستگاه بسته بندی کلوچه

بهترین دستگاه برای بسته بندی کلوچه پیلوک می باشد. در واقع مناسب ترین دستگاه برای کلوچه محسوب می شود.

دستگاه تاریخ زن حرارتی کلوچه

به وسیله این دستگاه تمامی اطلاعات لازمه بر روی بسته بندی کامل چاپ می شود و دارای دو قسمت کامپیوتری و مکانیکی می باشد که در قسمت کامپیوتری مشخصات لازمه وارد می شود و توسط بخش مکانیکی بر روی محصول چاپ می شود.

دستگاه بسته بندی نهایی کلوچه

این آخرین مرحله از تولید کلوچه می باشد. در بیشتر موارد این مرحله توسط نیروی انسانی شاغل در کارخانه می باشد و بعد از بسته بندی نهایی کلوچه ها توسط یک دستگاه پلمپ می شوند. در این دستگاه رول کاغذ چسبی از زیر و رو به کارتن ها چسبیده و با فشار قرقر ه ها عمل چسبیدن را انجام می دهند
 

 

برچسب ها:دیدگاه
دیدگاه شما :