ماشین آلات خط تولید دونات

5/شهریور/1398 مقالات بدون دیدگاه

ماشین آلات خط تولید دونات : در کلیه کارخانجات تولید دونات و کیک، فرآیند زیر را با دقت وبرنامه ریزی و مدیریت مطلق انجام می دهند. اول اینکه برای تولید این نوع محصولات از آرد حاصل از گندم های نرم با پروتئین نسبتا پایین استفاده می کنند. در کارخانه پس از ورود آرد که در کیسه های پلاستیکی می باشند آنها را در میکسر ریخته و پس از تولید خمیر آن را به دستگاه دیپازیتو انتقال می دهند. در این دستگاه محصول توسط نازل هایی که در زیر آن قرار دارد درون قالب ها ریخته میشود و پس از فرگذاری توسط دستگاه تزریق اتوماتیک مربا، مارمالاد، شکلات، کرم و … به درون دونات تزریق میشود و محصول به طرف بسته بندی فرستاده می شود.

چه ماشین آلاتی در خط تولید دونات استفاده می شوند؟

ماشین آلات خط تولید دونات . توس ماشین

دستگاه میکسر تهیه خمیر دونات

برای موفقیت در مخلوط سازی، سرعتهای طولی و شعاعی در مایع ایجاد میشود، این عمل به وسیله پره، محورهای زاویه دار یا تیغ ههای زاویه دار ایجاد می شود برای مخلوط کردن مایعات کم لزج باید حرکت اغتشاشی در کل مایع ایجاد شود. در این فرآورده ها از حرکت گردبادی باید احتراز شود زیرا لایه های چسبنده ناشی از مایع گردش کننده در یک سرعت مشابه حرکت کرده و حرکت دنباله دار ایجاد نمی شود.

مایعات به آسانی در پیرامون میکسر دوران می کنند. در مایعات با ویسکوزیته زیاد مانند خمیر به عملیات متفاوتی نیاز است.

مخلوط سازی به وسیله عوامل زیر انجام میشود:

الف: مالیدن مواد بر دیوار ظرف یا سایر مواد

ب: تاک کردن ماده غذایی مخلوط نشده به داخل قسمت مخلوط شده

ج: برش مواد از طریق کشیدن

مخلوط سازی با کارآیی خوب به وسیله ایجاد و اختلاط مجدد سطوح در ماده غذایی میسر است. به علت اینکه مواد به آسانی جریان نمی یابند، لازم است که تیغه های میکسر در داخل ظرف حرکت کرده یا اینکه ماده غذایی بر روی تیغه های مخلوط کننده جریان یابد.

در طی عملیات مخلوط سازی خاص ههای رئولوژیکی شمار زیادی از موارد غذایی تغییر می کند. خمیری که برای تولید کیک استفاده می شود جزو گروه مواد غذایی به حساب می آید و باید در میکسرها با دقت مخلوط شود. اگر میکسر قدرت کافی نداشته باشد افزایش قوام به دستگاه صدمه خواهد زد، عملیات تا دادن یا بریدن توسط میکسرهای پارویی را برای این نوع فرآورد هها به کار م یبرند. در مواد غذایی ویسکو الاستیک )برای مثال خمیر نان( عمل کشیدن و تا زدن موجب برش ماده می شود.

دستگاه های مناسب شامل میکسرهای دو محوری و میکسرهای سیاره ای است در تولید صنعتی امروز، دانش میکسینگ عملی است که همراه شدن با آن جهت رسیدن به کیفیت ایده آل محصول، امری ضروری است.

ویژگی میکسرهای نسل جدید

ماشین آلات خط تولید دونات توس ماشین

در نسل جدید میکسرها، طراحی خاص تیغه از لحاظ ژئومتری امکان دستیابی به راندمان بالاتر از به لحاظ کمی و کیفی را فراهم ساخته است. در این میکسرها زمان مخلوط سازی و توسعه خمیر کاهش یافته و خمیر حاصله از بافت مناسب تری برخودار است.

از این دستگاه جهت تهیه خمیر دونات و کیک ، برای مخلوط سازی شکر، روغن، تخم مرغ و افزودنی های دیگر در محیط کالا بسته در حد مطلوب در زمان حداکثر5 دقیقه استفاده می شود. این میکسرها مجهز به فیلتر جداسازی هر گونه مواد زائد (پوسته تخم مرغ و ناخالص یهای دیگر ) می باشد.

مشخصات دستگاه اوکس (دستگاه هوادهی به خمیر دونات)

دونات پس از پخته شدن دارای حفره های زیادی است و همانطور که در صنعت کیک سازی غالب است، بهترین کیک، کیکی است که دارای حفره های بیشتری باشد. در میکسر تهیه خمیر دونات به علت هم زده شدن آب و آرد مقدار زیادی هوا نیز به داخل خمیر نفوذ م یکند ولی برای اینکه هوای بیشتری به خمیر کیک وارد شود آن را به دستگاه اوکس منتقل می کنند. از این دستگاه جهت میکس نهایی خمیر کیک و هر خمیر می توان استفاده نمود.

دستگاه کاغذگذار

این دستگاه در کارخانجاتی که میزان تولیدشان در روز کم است، استفاده نمی شود و عمل گذاشتن کاغذ در دیس ها توسط دست انجام می گیرد. ولی برای تولیدات بزرگ که تولید آنها از 100 تن در روز بیشتر است از دستگاه کاغذگذاری استفاده می شود. در این دستگاه چند محفظه روی کاغذ باعث برداشته شدن کاغذ و افتادن آن داخل دیسها میشود. میزان فشار اهرمها به قدری است که فقط یک کاغذ را هل داده و به داخل دیس بیندازد.

دستگاه دیپازیتور (قیف زن)

از این دستگاه دیسهای فلزی که درون هر یک از آنها حدود 18 قالب دونات وجود دارد زیر نازلهای دیپازیتوز قرار گرفته و خمیر کیک درون آن ریخته می شود و با حرکت زنجیری که در زیر دیس وجود دارد باعث به جلو رانده شدن دیس می شود. بدین ترتیب یک ردیف از قالبها پر شده و نوبت به ردیف بعدی می رسد.

ماشین آلات خط تولید دونات

فرهای پخت دونات

پخت، یکی از مهمترین فرآیندهای موثر بر کیفیت، ماندگاری و بازار پسندی فرآورده های غلات است. در فرهای دوار)چرخشی( ماده غذایی بر روی سینی هایی قرار گرفته داخل فر به گردش در می آید. در اینجا فر چرخش دارد و ماده غذایی ضمن حرکت در داخل فر در دماهای مختلف قرار می گیرد و پخت یکنواخت تری دارد.
عیب این فر در این است که در یک سطح افقی چرخش دارد و چون رطوبت در قسمت بالای فر جمع میشود ممکن است سطح ماده غذایی خشک شود برای رفع این مشکل ریل ابداع شده است. این فرها نیز دوار بوده و داخل آنها شبیه به چرخ فلک است و محصول به طور عمودی به حرکت در نمی آید در نتیجه در درجات مختلف رطوبت نسبی و دما قرار م یگیرد و دارای پخت یکنواخت تری خواهد بود این فر نسبت به دوار جای کمتری را اشغال می کند، فر دوار و فر ریل هر دو نیمه پیوسته هستند چون باید حرکت فر متوقف شود و ماده غذایی خارج شود. در این دو فر، تخلیه و بارگیری از یک در صورت می گیرد.

دستگاه سرد کننده دونات

این دستگاه دارای چند فن است که از بالا به روی محصول وزیده و همچنین دارای چند فن از زیر نقاله مشبک است که باعث خنک شدن کیک ها از قسمت زیرین می شود.

دستگاه تزریق مارمالاد داخل دونات

ماشین آلات خط تولید دونات . توش ماشین

برای اینکه قسمت وسط دونات مغز داشته باشد یا به اصطلاح برای تولید دونات مغز دار می توان از دستگاه مخصوص این کار استفاده کرد. برای تزریق مربا به دونات در روش دو طرفه اتوماتیک بدین طریق است که دیسهای قالب دارو دونات های پخته شده به این قسمت وارد شده و در این لحظه همزمان از دو طرف ناز لها به داخل کیک نفوذ کرده و مربا را به دونات وارد میکنند.

دستگاه بسته بندی پیلوپک

این دستگاه جزو دستگاه های بسته بندیf.f.s افقی می باشد نام دیگر این دستگاه ها ، دستگاه بسته بندی بالشتکی افقی نیز می باشد.که این نامگذاری بر اساس شکلی است که در نهایت محصول بسته بندی شده به خود می گیرد. دوخت افقی در این دستگاه به وسیله یک دستگاه دوزنده دوار است که بسته ها را نیز جدا می کند سرعت پر کردن 400 بسته در دقیقه می باشد

 

برچسب ها: طراحی خط تولید دونات طراحی کارخانه دونات چه ماشین آلاتی در خط تولید دونات استفاده می شوند؟ دستگاه میکسر تهیه خمیر دونات میکسرهای نسل جدید دستگاه هوادهی به خمیر کیک مشخصات دستگاه اوکس دستگاه دیپازیتور (قیف زن) دستگاه کاغذگذار دستگاه بسته بندی پیلوپک فرهای پخت دونات دستگاه سرد کننده دونات دستگاه تزریق مارمالاد داخل دونات ماشین آلات خط تولید دونات طراحی خط تولید دونات و کیکدیدگاه
دیدگاه شما :