طراحی عملکرد خط دونات اتومات

6/آذر/1398 ویدئو ها بدون دیدگاه

​طراحی عملکرد خط دونات اتومات : این ویدئو شامل مصاحبه با کارشناس شرکت آلمانی می باشد .

 

​ دونات یکی از محبوب‌ترین دسرها یا شیرینی‌های خوشمزه در دنیاست که صدها سال قدمت دارد. درباره خاستگاه دونات نظرات مختلفی وجود دارد و چند نقطه از دنیا به عنوان محل تولد آن شناخته شده است. بعضی‌ها معتقدند در اواخر قرن هجدهم یا اوایل قرن نوزدهم شیرینی شبیه به دونات با نام اولی‌کوکس در هلند درست می‌شده که در چربی گوشت خوک پخته می‌شده است.

ایرادی که در پخت این دونات‌ها وجود داشت این بود که قسمت‌های بیرونی آن بهتر از داخل آن پخته می‌شود و داخل آن نپخته باقی می‌ماند. به همین جهت داخل آن موادی مانند میوه‌ها یا آجیل می‌گذاشتند که احتیاجی به پخته شدن نداشت.

وقتی که مهاجران اروپایی وارد آمریکا شدند، در محل زندگی جدید خود شروع به پختن این شیرینی کردند و در نهایت این شیرینی در اثر فرهنگ‌های متنوع و مختلف، تبدیل به دونات امروزی شد.

همان‌طور که گفتیم ابتدا وسط این شیرینی‌ها را با میوه یا سایر خوراکی‌ها پر می‌کردند اما بعدها ملوان آمریکایی در سال 1847 به نام هانسن گریگوری، راه حل بهتری ارائه داد. به پشنهاد او وسط شیرینی را سوراخ کردند تا وسط آن هم پخته شود.

با ساخت ماشین آلات خط تولید دونات پیشرفت چشم گیری در صنعت تولید دونات در ایران وسایر کشورها رخ داده.

فرهای پخت دونات

پخت، یکی از مهمترین فرآیندهای موثر بر کیفیت، ماندگاری و بازار پسندی فرآورده های غلات است. در فرهای دوار)چرخشی( ماده غذایی بر روی سینی هایی قرار گرفته داخل فر به گردش در می آید. در اینجا فر چرخش دارد و ماده غذایی ضمن حرکت در داخل فر در دماهای مختلف قرار می گیرد و پخت یکنواخت تری دارد.
عیب این فر در این است که در یک سطح افقی چرخش دارد و چون رطوبت در قسمت بالای فر جمع میشود ممکن است سطح ماده غذایی خشک شود برای رفع این مشکل ریل ابداع شده است. این فرها نیز دوار بوده و داخل آنها شبیه به چرخ فلک است و محصول به طور عمودی به حرکت در نمی آید در نتیجه در درجات مختلف رطوبت نسبی و دما قرار م یگیرد و دارای پخت یکنواخت تری خواهد بود این فر نسبت به دوار جای کمتری را اشغال می کند، فر دوار و فر ریل هر دو نیمه پیوسته هستند چون باید حرکت فر متوقف شود و ماده غذایی خارج شود. در این دو فر، تخلیه و بارگیری از یک در صورت می گیرد
.

دستگاه سرد کننده دونات

این دستگاه دارای چند فن است که از بالا به روی محصول وزیده و همچنین دارای چند فن از زیر نقاله مشبک است که باعث خنک شدن کیک ها از قسمت زیرین می شود.

دستگاه تزریق مارمالاد داخل دونات

برای اینکه قسمت وسط دونات مغز داشته باشد یا به اصطلاح برای تولید دونات مغز دار می توان از دستگاه مخصوص این کار استفاده کرد. برای تزریق مربا به دونات در روش دو طرفه اتوماتیک بدین طریق است که دیسهای قالب دارو دونات های پخته شده به این قسمت وارد شده و در این لحظه همزمان از دو طرف ناز لها به داخل کیک نفوذ کرده و مربا را به دونات وارد میکنند.

انواع دونات

انواع دونات بر اساس شکل ظاهری و مواد داخل یا روی آن طبقه‌بندی می‌شود. در اینجا ابتدا انواع دونات‌های معروف در دنیا بر اساس شکل و بعد انواع آن را باتوجه به مزه و مواد روی آن نام برده و طرز تهیه آن را توضیح می‌دهیم.

دونات شکلاتی

دونات شکلاتی یکی از محبوب‌ترین دونات‌ها در دنیاست که معمولا روی آن با شکلات پوشیده شده است. برای تهیه دونات شکلاتی مطابق با آنچه گفتیم پیش بروید و برای شکلات روی آن مواد زیر را به دستگاه اضافه  کنید.

 

دونات پیچی

این نوع از دونات درواقع گندم یا آرد برنجی بافته شده است که کاملا در روغن سرخ می‌شود. دونات پیچی در کره و فیلیپین یک میان‌وعده محبوب برای کودکان بعد از مدرسه است که با شکر و پودر دارچین طعم‌دار می‌شود. دونات‌های مشابه به این نوع در بعضی دیگر از کشورها مانند چین و تایوان هم وجود دارد.

 

دونات خاگینه یا فریتر

این نوع از دونات که بیش‌تر با سیب درست می‌شود، قسمت بیرونی آن ترد و قسمت داخل آن نرم است و معمولا با دارچین و سیب تهیه می‌شود و خمیر آن حالت لعاب‌دار است

 

دونات گرد

این دونات به شکل دایره‌ای است که وسط آن سوراخ ندارد و مثل دونات‌های اولیه پر است. وسط این دونات معمولا با شکلات یا وانیل پر می‌شود و روی آن شکر یا پودرهای دیگر به دلخواه ریخته می‌شود.

انواع دونات بر پایه طعم و مواد روی آن

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم دونات علاوه بر شکل ظاهری بر اساس طعم و موادی که رو و داخل آن وجود دارد، انواع قالب های مختلفی دارد. از انواع دونات می‌توان به دونات شکلاتی، وانیلی، توت‌فرنگی، کارامل، کدو حلوایی و شکری اشاره کرد

طراحی و ساخت/نصب و راه اندازی خطوط تولید صنایع غذایی آردی:

  • اشترودل
  • کراواسان
  • دونات
  • پیراشکی
  • کیک های روغنی
  • کلوچه
  • بیسکوییت

شرکت سازنده دستگاه دیپازیتور:

شرکت ماشین سازی توس ماشین، می تواند بهترین دستگاه دیپازیتور رو به صورت اختصاصی برای کارخانه شما تولید نماید. همچنین شما می توانید برای اطلاع از تولیدات شرکت توس ماشین به آدرس toosma.com مراجعه نموده و یا برای یافتن پاسخ سوالات خود با کارشناسان شرکت توس ماشین در تماس باشید .

 

برچسب ها: خرید اینترنتی خط تولید دونات قیمت خط تولید دونات توس ماشین خط تولید دونات راه اندازی تجهیزات و ماشین آلات صنایع غذایی آردیدیدگاه
دیدگاه شما :