اهمیت جانمایی ماشین‌آلات در کارخانه تولید کیک و کلوچه

3/شهریور/1398 مقالات بدون دیدگاه

جانمایی ماشین‌آلات در کارخانه تولید کیک : اگر تابه‌حال از یک کارخانه تولیدی مواد غذایی کیک و کلوچه بازدید کرده باشید، متوجه خواهید شد که ماشین‌آلات تولیدی با جانمایی و چیدمان مشخصی کنار هم قرار گرفته‌اند. این چیدمان دلایل سلیقه‌ای و شخصی نداشته بلکه از اصول فنی خاصی پیروی می‌نماید. در فرایند احداث کارخانه تولیدی مواد غذایی به این مرحله جانمایی ماشین‌آلات اطلاق می‌شود به این معنا که هر کدام از ماشین‌آلات در مکان و موقعیت مشخصی باید نسبت به یکدیگر قرار بگیرند تا تولید بهینه و مقرون‌به‌صرفه تمام شود.

 

جانمایی ماشین‌آلات در کارخانه تولید کیک

به‌طور خلاصه هر واحد تولیدی از مراحل مختلفی تشکیل شده است که هر مرحله باید به‌درستی و به دنبال مرحله قبلی قرار گرفته شود.سری کاری نیز می توان نام برد. درصورتی‌که ماشین‌آلات هر یک از این مراحل دچار مشکل و ایراد شود کل خط تولید متوقف شده و به‌اصطلاح می‌خوابد؛ بنابراین چیدمان صحیح ماشین‌آلات در واحدهای تولیدی مواد غذایی از اهمیت ویژه ای در تولید و بالا بردن بازده‌ی تولید برخوردار است.

 بیشتر بخوانید: ماشین آلات خط تولید دونات

به‌منظور بالا بردن بازده تولید در احداث کارخانه کیک و کلوچه باید توجه داشت که ماشین‌آلات به‌گونه‌ای جانمایی شوند تا حداکثر تولید در کمترین زمان ممکن به‌دست آید که متعاقبا به معنای صرفه‌ی اقتصادی بالاتر خواهد بود.

چیدمان صحیح ماشین‌آلات

در صنعت تولید مواد غذایی هر چه سرعت تولید شما بالاتر باشد، پول و درآمد بیشتری در انتهای هر روز کاری عایدتان می‌شود؛ بنابراین اگر دنبال ایجاد یک کسب‌وکار موفق و پربازده هستید، باید بازدهی تولید و سرویس‌دهی را در اولویت اول خود قرار دهید. بازدهی بالا در تولید جز با چیدمان صحیح ماشین‌آلات که حرکت و جریان مداوم محصول را تضمین نماید ممکن نیست؛ بنابراین کوچک‌ترین جابجایی در موقعیت و جانمایی ماشین‌آلات می‌تواند موفقیت و یا شکست یک طرح تولیدی را تعیین نماید.

فضای چیدمان ماشین آلات تولید کیک و کلوچه

مهم‌ترین پارامتر در جانمایی صحیح ماشین‌آلات ابعاد و میزان فضایی است که در اختیار دارید. اگر فضای سوله کافی و بزرگ در اختیار داشته باشید، در قرارگیری بهینه ماشین‌آلات مشکلی نخواهید داشت. فضای کوچک و محدود اما در احداث کارخانه تولیدی مشکل‌ساز خواهد شد و امکان جانمایی بهینه ماشین‌آلات برای بازدهی و سرعت بهینه تولید را از شما خواهد گرفت.

تماس با شرکت تولید ماشین‌آلات معتبر

اینجاست که باید با  شرکت  توس ماشین ،تولید ماشین‌آلات معتبر که در این زمینه تجربه داشته باشد تماس بگیرید تا فضای شما را با توجه به ظرفیت تولید و ماشین‌آلات سفارش داده شده به‌منظور احداث کارخانه تحلیل و بررسی نماید.

درصورتی‌که فضای شما برای احداث کارخانه کافی و یا مناسب نباشد شرکت توس ماشین می‌تواند با اعمال تغییرات در سایز و نوع ماشین‌آلات فضای موردنظر را بهینه نماید. با تماس با ما ،کارشناسان ماشین‌سازی با توجه به فضای شما جانمایی ماشین‌آلات را به‌گونه‌ای معین می‌کنند تا تولید بهینه حاصل شود.

با جانمایی صحیح ماشین‌آلات علاوه بر بازده بهینه تولید، خیالتان از بابت فضای کافی برای کار و مانور کارگران و تولید بی توقف و روان نیز راحت خواهد بود.

حجم سرمایه برای تولید کارخانه کیک و کلوچه

حجم سرمایه معمولا از دغدغه‌های مهم برای احداث کارخانجات مواد غذایی است که معمولا منجر به اختصاص فضای کوچک در شروع تولید از طرف سرمایه‌گذاران می‌انجامد؛ غافل از اینکه این موضوع شاید هزینه‌های مربوط به فضا را کاهش دهد اما می‌تواند در نهایت منجر به کمبود فضا و محدودیت‌های بعدی در گسترش و بسط فعالیت تولیدی باشد.

شرکت توس ماشین با سال‌ها سابقه و تجربه در احداث کارخانجات تولیدی کیک، کلوچه و نان با فرستادن کارشناسان و تکنسین‌های متخصص خود در این زمینه می‌تواند به شما در انتخاب فضا و جانمایی صحیح ماشین‌آلات برای رسیدن به تولید بهینه کمک ‌رساند.

بیشتر بخوانید: آشنایی با چند مدل دستگاه کانوایر یا نوار نقاله

 

چیده مان ماشین آلات و دستگاه در خط تولید و بسته بندی کیک:   

در تولید کیک اسفنجی و کاپ کیک، بعد از ایجاد فرمولاسیون در میکسر، خمیر کیک به دستگاه اکس یا کانتینیوز میکسر هموژنیزاتور منتقل می شود در دستگاه اکس با عبور خمیر کیک از شیار های توربین اکس، تحت فشار زیاد و همراه با هوادهی، باعث هموژن شدن خمیر کیک شده و بافت کیک پس از فر گذاری، بافتی یکنواخت است و کیک با وزن کمتر دارای حجم بیشتری خواهد بود، پس از دستگاه اکس خمیر به دستگاه قیف زن یا دستگاه دپوزیت منتقل می شود .

نحوه قرار دادن روی سینی

سینی هایی که روی ریل قرار می گیرند یا باید دارای کاغذ باشند و یا در صورت نداشتن کاغذ باید چرب شده باشند که خمیر کیک به سینی نچسبد در اکثر قریب به اتفاق کارخانجات تولید کیک ،چرب کردن سینی کیک توسط کارگران انجام می شود که ضمن صرف زمان زیاد هزینه کارگری تولید کیک نیز بالا می رود، دستگاه چرب کن سینی کیک ضمن ایجاد این صرفه جویی در هزینه و وقت باعث کاهش در مصرف روغن جهت چرب کردن سینی کیک نیز می شود.

کاربرد دستگاه قیف زن

در کارخانجاتی که دستگاه قیف زن دارند قبل از آن یک دستگاه چرب کن اضافه می شود و در غیر اینصورت دستگاه چرب کن و دیپازیتور در یک دستگاه توصیه می شود. پس از پر شدن سینی های کیک، گاری فر سینی گذاری شده و عملیات پخت کیک انجام می پذیرد. پس از خروج، کیک ها آماده بسته بندی با دستگاه پیلوپک یا همان دستگاه بسته بندی افقی می باشند ،قابلیت نصب دستگاه تاریخ زن حرارتی و یا دستگاه جت پرینتر بر روی دستگاه پیلو پک وجود دارد.

تولید کیک مغز دار از دستگاه مغزی زن

در صورت تولید کیک مغز دار از دستگاه مغزی زن یا همان دستگاه تزریق شکلات استفاده می کنیم که به دو صورت امکان پذیر می باشد اول دستگاه مغزی زن از بالا که، کاکائو و یا شکلات یا مارمالاد را از بالا توسط نازل در کیکی که هنوز در سینی است تزریق می نماید این روش راندمان بالایی دارد و پس از مغز دار شدن کیک به دستگاه بسته بندی افقی می رود.

توس ماشین: مشاور و مجری در مراحل طراحی، ساخت و بهره برداری کارخانه های صنایع غذایی

بررسی موقعیت کلی کارخانه

موقعیت کلی کارخانه و نیز موقعیت ویژه و مشخص آن در انتخاب فرآیندهای مورد استفاده و شکل های استفاده از مکان و نحوه استقرار ماشین آلات موثر است.

احتمال دارد که ترکیب عوامل تولید در یک منطقه یا ناحیه با منطقه یا ناحیه بکلی متفاوت باشد. مثلاً ، ممکن است در یک ناحیه عرضه کنندگان مواد اولیه متعددی وجود داشته باشند، حال آنکه در ناحیه دیگر بشمار عرضه کنندگان محدود باشد.

محل کارخانه از نظر وسعت و اندازه، شکل، موقعیت جغرافیایی و نقشه آن ، نوع ساختمان و ترتیب کلی استقرار و مکان آن به منظور دریافت، حمل و نقل مواد و بارگیری صحیح، اعم از این که به وسیله کامیون انجام شود یا به وسیله راه آهن یا وسایل دیگر و به منظور جریان صحیح تولید در داخل و خارج کارخانه، موثر است.

بیشتر بخوانید : کاربرد نیتروژن در صنایع غذایی

 

شیوه استقرار ماشین‌آلات و تجهیزات در کارخانه

  • استقرار بر مبنای محصول یا خط تولید یا خط مستقیم
  • استقرار بر مبنای مراحل و نوع عملیات یا طریقه تولید
  • استقرار تلفیق شده یا ترکیبی

استقرار بر مبنای تولید خطی

طبق تفکیک عملیات تولید بر حسب توالی لازم برای ایجاد محصول و تجهیزات و عملیات در یک خط مداوم که لزوما خط مستقیم نیست بلکه منظور جریان تولید در یک جهت استقرار می گیرد جریان حرکت مواد به صورت یکنواخت و زنجیری انجام می شود. ضمنآ در این شیوه ی استقرار تنظیم متعادل و متوازن ماشینها با رعایت اصل توازن عامل و قدم اساسی به شمار می رود.

شرایط استقرار بر مبنای محصول:

  • تنوع محصولات محدود ولی به صورت تولید انبوه .در تولید انبوه لازم است تمام واحد ها محصول مشخص و معین ویکسان باشد(مواد غذایی و قوطی کنسرو ها)
  • طرح محصول باید ثابت و از بالاترین درجه معیار برخوردار باشد
  •  حجم تولید باید بسیار زیاد و تغییرات تقاضا بسیار اندک و جزئی باشد (معمولا از تکنولوژی سرمایه بر برای استقرار این نوع کارخانه ها استفاده می شود.

شرایط استفاده از استقرار بر مبنای فرایند عملیات :

_تنوع محصولات زیاد و فرایند ساخت انعطاف پذیر باشد. این گونه استقرار ماشین‌آلات به کارگران ماهر برای اجرای کارها نیاز دارد

_در جاهای که هیچ گونه معیاری وجود ندارد یا معیارها در سطح پایینی است.

_حجم سفارش دریافتی از مشتری کم باشد استقرار تلفیق شده یا ترکیبی: به طور کلی در عمل استقرار بر اساس محصول یا بر مبنای عملیات به ندرت به صورت کامل مشاهده می شود. معمولا کارگاه های تولیدی در داخل کارخانه به صورت مراحل عملیات کار می کنند و ماشین هایی که کارهای مشابه انجام میدهند در یک جا متمرکز می شوند آنگاه در داخل هر کارگاه خطوط و مسیر های تولیدی بر مبنای خط یا محصول عمل می کنند.

استقرارمحل ثابت

شیوه استقرار ثابت که به آن ایستگاه ثابت یا طراحی بر اساس ثابت محل هم گفته می شود مدلی است که محصول در یک محل در وضعیت ثابت است و کلیه عملیات تولیدی در محل استقرار محصول اجرا می شود در مواردی که حمل و نقل محصول مشکل یا به دلیل وزن و حجم زیاد بسیار پر زحمت و پر هزینه است یا به علت شکنندگی محصول حمل و نقل آن چندان ساده نیست استفاده می شود مثل ساختن کشتی و هواپیما احداث سد .

شرایط استفاده از طرح استقرار در وضعیت ثابت

معمولا انتخاب این نوع طرح استقرار به علت پیچیدگی واندازه وسایر ویژگی ها مربوط به عملکرد آن کار خاص طوری است که امکان استفاده از طرح های دیگر را نمی دهد همچنین برای تعمیرات و نگهداری کارخانه ذوب آهن و نیروگاه برق یا سد سازی نیاز به وسایل و منابعی است که باید در محل اجرا کار مستقر شوند. اهمیت به کار گیری این نوع طرح استقرار به واسطه نیازی است که به برنامه ریزی کار آمد تر و ایجاد هماهنگی و نظارت بهتر در فعالیت های کلیدی و در منابع مورد استفاده در فرایند تولید وجود دارد.

تضمین تولید بهینه

پس از تضمین تولید بهینه و درآمدزایی می‌توانید به فکر افزایش تولید و گسترش کارخانه و برداشتن قدم‌های بعدی باشید و این جز با مشارکت یک شرکت معتبر و متخصص در این زمینه ممکن نیست. با ما تماس بگیرید 09123194549

برچسب ها: ماشین آلات صنایع غذایی آردی توس ماشین خرید ماشین آلات صنایع غذایی آردی تنوع ماشین آلات صنایع غذایی آردی کیفیت ماشین آلات صنایع غذایی آردی قیمت ماشین آلات صنایع غذایی آردی فروش ماشین آلات صنایع غذایی آردی ماشین آلات صنایع غذایی آردی ماشین آلات خط تولید نان و کلوجه جانمایی ماشین‌آلات در کارخانه تولید کیک اهمیت جانمایی ماشین‌آلات در کارخانه تولید کیک و کلوچهدیدگاه
دیدگاه شما :